Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová mala počas uplynulého týždňa viacero prejavov, v ktorých opakovala svoje známe posolstvo o rizikách vyššej inflácie a potrebe dlhšie držať vyššie úrokové sadzby.
Rôzni predstavitelia ECB však zmiernili svoj tón a začali sa prikláňať k holubičej strane. Člen Rady guvernérov ECB Yannis Stournaras varoval pred predčasnými stávkami na zníženie sadzieb, ale dodal, že takýto krok by očakával v polovici roka 2024.
Člen výkonnej rady ECB a guvernér Talianskej banky Fabio Panetta tiež uviedol, že súčasná úroveň úrokových sadzieb je v súlade so znížením inflácie na cieľovú úroveň a varoval pred „zbytočnými škodami“, ktoré by ECB mohla spôsobiť trvalými vysokými úrokovými sadzbami.
Okrem toho sa euro vo štvrtok (30.11.2023) prepadlo kvôli správam, ktoré naznačujú, že centrálna banka by mohla v posledných dňoch roku 2023 pozastaviť reinvestície programu Pandemic Emergency Purchase Program (PEPP) z dôvodu nízkej likvidity.
Holubičie prekvapenie od predstaviteľov Fedu
V Spojených štátoch šokovali investorov holubičie komentáre predstaviteľov Federálneho rezervného systému (Fed). Christopher Waller povedal, že nedávne spomalenie ekonomickej aktivity je povzbudivé, pretože môže naznačovať, že menová politika je dostatočne prísna na to, aby obmedzila infláciu. Waller dodal, že ak bude inflácia klesať ešte niekoľko mesiacov, centrálna banka by mohla znížiť základnú sadzbu.
Makroekonomické údaje poukazujú na to, že sa už nebudú zvyšovať sadzby
Inflácia sa v posledných dňoch dostala do centra pozornosti, pričom čísla podnecovali optimizmus, keďže cenové tlaky klesali na oboch brehoch Atlantiku. Inflácia nemeckého harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien (HICP) sa v novembri medziročne vyšplhala na 2,3 %, čím sa znížila z 3 % v predchádzajúcom mesiaci. HICP eurozóny v rovnakom období vzrástol o 2,4 % z októbrových 2,9 %.
Nakoniec, Spojené štáty americké (USA) zverejnili októbrový cenový index osobných spotrebných výdavkov (PCE), obľúbený ukazovateľ inflácie Fedu. Podľa Bureau of Economic Analysis (BEA) sa hlavný ročný cenový index PCE medziročne zvýšil o 3,5 %, ako sa očakávalo, avšak pod 3,7 % zaznamenaných v septembri.
Medzitým USA revidovali smerom nahor hrubý domáci produkt (HDP) za 3. štvrťrok, ktorý zaznamenal anualizované tempo rastu 5,2 %.
Nakoniec USA zverejnili ISM Manufacturing PMI , ktorého výsledkom bolo v novembri 46,7, čo zodpovedá októbrovej hodnote a chýbajúcim očakávaniam 47,6.
Pozornosť sa presúva na trh práce
Celkovo údaje naznačujú, že rast zostáva stabilný, zatiaľ čo inflácia naďalej klesá. Trh práce sa musí ďalej uvoľniť, aby centrálne banky potvrdili zmenu menovej politiky.
Dôraz sa bude klásť na údaje o zamestnanosti v USA, keďže krajina v piatok (08.12.2023) zverejní správu o novovzniknutých pracovných miestach mimo poľnohospodársky sektor (NFP), ktorej predchádza obvyklý prieskum ADP, JOLTS Job Openings, štvrťročné správy o jednotkových nákladoch práce a nepoľnohospodárskej produktivite.
Technický výhľad
EUR/USD čelí odporu v oblasti 1,0890-1,0900, kde sa 100-dňový jednoduchý kĺzavý priemer (SMA) na 4-hodinovom grafe a Fibonacciho 23,6% retracement najnovšieho uptrendu zhodujú. V prípade, že pár stúpne nad túto úroveň a začne ho používať ako podporu, technickí nákupcovia by mohli prejaviť záujem a otvoriť priestor pre rozšírené zotavenie smerom k 1,0930 a 1,1000.
Na druhej strane, 1,0800 a 1,0750 (200-dňový SMA) by mohli pôsobiť ako podpora, ak EUR/USD nedokáže dosiahnuť k 1,890-10900.