články
26.02.24

EUR/USD vzrástol na 1,0850

EUR/USD sa v pondelok počas európskej seansy obchoduje v kladnom pásme okolo 1,0850. Americký dolár ťahajú nadol slabé výnosy amerických štátnych dlhopisov.

USD pod predajným tlakom

Pár EUR/USD v úvode týždňa mierne posilňuje v cenovom pásme 1,0850. Americký dolár je po piatkovom boji o smerovanie pod predajným tlakom, aj keď hlavné páry zostávajú na stabilných úrovniach. Nálada na trhu sa počas ázijských obchodných hodín zhoršila po správach z konca minulého týždňa, že agentúra Moody’s Investors Services odstránila úvery od niekoľkých čínskych spoločností, čo vyvolalo obavy o ekonomické zdravie krajiny.

Nálada v Európe sa čiastočne zlepšila, keďže väčšina miestnych indexov sa zo začiatku týždňa obchoduje v zelených číslach, ale investori zostávajú opatrní pred  číslami súvisiacimi s infláciou naplánovanými na celý týždeň. Štvrtok (29.02.2024) USA zverejní cenový index Core Personal Consumption Expenditures (PCE), obľúbený ukazovateľ inflácie Federálneho rezervného systému (Fed). V najbližších dňoch Európa a Nemecko zverejnia predbežné odhady februárového harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien (HICP), zatiaľ čo Čína zverejní oficiálne indexy manažérov výrobcov (PMI).

Je lepšie znížiť úrokové sadzby neskôr?

Politici Európskej centrálnej banky pokračujú v potlačovaní očakávaní skorého zníženia úrokových sadzieb, čo podporuje pár EUR/USD. Robert Holzmann z ECB v piatok povedal, že hlavným rizikom pre zníženie sadzieb je napätie v Červenom mori a že je lepšie znížiť úrokové sadzby neskôr, ako to urobiť príliš skoro.

Členka výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová okrem toho poznamenala, že menová politika mala slabší vplyv na tlmenie dopytu po službách. Okrem toho, politik ECB a šéf Bundesbank Joachim Nagel povedal, že je príliš skoro na znižovanie úrokových sadzieb, keďže cenový výhľad ešte nie je dostatočne jasný. Prezidentka ECB Christine Lagardeová uviedla, že vyjednávacie kolá v prvom štvrťroku budú kľúčové pre nadchádzajúce rozhodnutia o úrokových sadzbách.

Technický výhľad

Z technického hľadiska bol minulotýždňový pohyb nad 23,6 % Fibonacciho retracementu z poklesu z decembra a februára považovaný za kľúčový „spúšťač býčieho trendu“. Navyše, oscilátory na dennom grafe práve začali získavať pozitívnu trakciu a potvrdzujú pozitívny výhľad. To znamená, že bude stále rozumné počkať na posun nad veľmi dôležitý 200-dňový jednoduchý kĺzavý priemer (SMA).

Pár EUR/USD by sa potom mohol snažiť prekonať zónu 1,0865 alebo 38,2 % Fibo úroveň, predtým, než sa zameriame na opätovné otestovanie niekoľkotýždňového maxima dosiahnutého minulý štvrtok. Niektoré následné nákupy nad hranicou 1,0900 by mali pár EUR/USD pozdvihnúť ďalej smerom k 50 % Fibo úrovni okolo 1,0965-1,0970. Dynamika by sa mohla ešte rozšíriť a umožniť býkom získať späť psychologickú hranicu 1,1000 prvýkrát od 11. januára.

Zdroj: TradingView