Články
08.11.23

USA vs. Čína v čoraz viac rozdelenej svetovej ekonomike

Čína minulý rok na jeseň prekonala významný míľnik: Prvýkrát od svojho hospodárskeho otvorenia pred viac ako štyrmi desaťročiami obchodovala s rozvojovými krajinami viac ako USA, Európa a Japonsko dohromady. Bol to zatiaľ jeden z najjasnejších signálov, že Čína a Západ sa uberajú rôznymi smermi, keďže sa zvyšuje napätie v súvislosti s obchodom, technológiami, bezpečnosťou a inými otázkami.

Washington zvyšuje tlak na Čínu

Po celé desaťročia sa USA a ďalšie západné krajiny snažili urobiť z Číny partnera aj zákazníka v jednej globálnej ekonomike vedenej najbohatšími krajinami. Teraz sa obchodné a investičné toky usadzujú do nových modelov vybudovaných okolo dvoch konkurenčných energetických centier.

V tomto čoraz viac rozdelenom svetovom hospodárstve Washington naďalej zvyšuje tlak na Čínu obmedzovaním investícií a zákazmi exportu, zatiaľ čo Čína preorientováva veľké časti svojej ekonomiky preč zo Západu na rozvojový svet.

Medzi výhody pre USA a Európu patrí menšia závislosť od čínskych dodávateľských reťazcov a viac pracovných miest pre Američanov a Európanov, ktorí by inak mohli ísť do Číny. Existujú však veľké riziká, ako napríklad pomalší globálny rast – a mnohí ekonómovia sa obávajú, že náklady pre Západ aj Čínu prevýšia výhody.

Čínske továrne nahrádzajú západné chemikálie, diely a obrábacie stroje tými, ktoré pochádzajú z domova alebo pochádzajú z rozvojových krajín. Obchod Číny s juhovýchodnou Áziou prekonal v roku 2019 obchod s USA. Čína teraz obchoduje viac s Ruskom ako s Nemeckom a čoskoro bude môcť povedať to isté o Brazílii.

Investície smerujú do miest bohatých na zdroje

Odchádzajúce investície Číny teraz smerujú najmä do miest bohatých na zdroje, ako je Indonézia alebo Blízky východ, a nie do USA.

Hlavné západné spoločnosti vrátane Apple, Stellantis a HP plánujú presunúť výrobu z Číny. Finančné firmy ako Sequoia Capital sa rozhodli obmedziť svoje aktivity v Číne.

Viac ako jedna tretina amerických spoločností, ktorých sa zúčastnila americko-čínska obchodná rada, ktorá zastupuje americké spoločnosti v Číne, uviedla, že v minulom roku znížili alebo pozastavili plánované investície v Číne.

Pomalý rast

Medzinárodný menový fond v októbri uviedol, že fragmentácia medzi Čínou a Západom tento rok zaťažuje oživenie svetovej ekonomiky. Závažnejší rozchod medzi blokmi vedenými USA a Čínou by mohol stáť svetovú ekonomiku až 7 % hrubého domáceho produktu v hodnote biliónov dolárov, naznačuje výskum MMF.

Ekonomické rozdelenie zbavuje spoločnosti prístupu k životne dôležitým trhom, ktoré poháňajú zisky a sťažuje zdieľanie technológií a kapitálu, čo znižuje rast.

Náklady sa už zvyšujú pre veľké spoločnosti, najmä v európskych krajinách, ako je Nemecko, ktoré v posledných desaťročiach prekvitalo predajom automobilov a špičkových strojov do Číny.

Z pohľadu Číny ekonomická sféra vplyvu s Pekingom v centre nemusí ponúknuť dostatočný rast, aby zabránila krajine skĺznuť do dlhodobej stagnácie, keďže čelí kolapsu pôrodnosti a nadmerným dlhom. Úspech Číny vo veľkej miere závisel od prístupu k spotrebiteľom a technológiám, ktoré majú veľké výdavky na Západe.

Dovoz USA z Číny v polovici roka 2018 tvoril až 22 % všetkého jej dovozu. Za 12 mesiacov do augusta sa to podľa údajov úradu Census znížilo na 14 %, hoci v dolárovom vyjadrení bilaterálny obchod vzrástol.

Podľa údajov Konferencie OSN o obchode a rozvoji sa niektoré západné peniaze vracajú do USA alebo smerujú do miest ako Mexiko a India, ktoré vlani prilákali štyrikrát viac investícií do nových tovární a kancelárií ako Čína.

Otestujte si své znalosti o investování a obchodování

Zadejte svůj e-mail a získejte elektronickou knihu zdarma.