Aktuálne správy
01.03.24

Apple zastavil prácu na vlastnom elektrickom aute

Americká spoločnosť Apple zastavila prácu na svojom elektrickom aute. Niektorých zamestnancov z projektu, ktorý začal v roku 2014 presunula do divízie umelej inteligencie (AI). 

Informáciu zverejnil Apple interne, napísala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na oboznámené zdroje. Technologická firma sa k ukončeniu ambiciózneho projektu odmietla vyjadriť.

Na vývoji elektromobilu pracovalo okolo 2 000 ľudí. Tí sa s prekvapením dozvedeli, že projekt postupne skončí a že sa niektorí z nich presunú do divízie AI. V tíme pracuje niekoľko stoviek hardvérových inžinierov a automobilových konštruktérov. Je možné, že sa budú môcť uchádzať o prácu v iných oddeleniach spoločnosti. Zrejme sa bude aj prepúšťať, ale nie je jasné akou mierou, uvádza Bloomberg.

Firma do projektu, ktorý by ju posunul do nového odvetvia, vložila miliardy dolárov. Pôvodným cieľom bolo vytvoriť plne autonómny elektromobil s interiérom podobným limuzíne a navigáciou riadenou hlasom. Projekt sa však takmer od začiatku stretával s problémami a Apple niekoľkokrát zmenil vedenie tímu a stratégiu.

Agentúra Bloomberg pred mesiacom napísala, že projekt dosiahol kritický bod. Posledným interne diskutovaným prístupom bolo odloženie uvedenia vozidla na trh do roku 2028 a zníženie úrovne autonómie vozidla zo štvrtého stupňa na úroveň dva plus. Autonómnych vozidiel existuje šesť úrovní, od nuly do piatich. Najpokročilejšie je plne autonómne vozidlo.