Aktuálne správy
29.02.24

Apple by mohol dostať od EÚ pokutu 500 miliónov eur

Americká technologická spoločnosť Apple by budúci týždeň mohla dostať od Európskej únie protimonopolnú pokutu 500 miliónov eur, uvádzajú zdroje agentúry Reuters. Na jej praktiky pri streamovaní hudby sa sťažovala spoločnosť Spotify.

Európska komisia vlani obvinila výrobcov iPhonov, že bránia Spotify a ďalším firmám, ktoré sa zaoberajú streamovaním hudby informovať užívateľov o možnostiach mimo jeho vlastného obchodu s aplikáciami App Store. Podľa komisie, ktorá v EÚ dohliada na dodržiavanie pravidiel hospodárskej súťaže tak firma vytvára neférové trhové podmienky.

Zdroje Reuters uviedli, že pokuta má byť spoločnosti Apple uložená 5. marca. Jej konečné načasovanie a vyššie sa ale môžu ešte zmeniť v závislosti od rozhodnutia podpredsedníčky Európskej komisie Margrethe Vestagerovej, pod ktorou spadá aj protimonopolná agenda.

EÚ tiež americkej spoločnosti nariadi, aby s takýmito praktikami prestala. Tá tak ale bude musieť rovnako urobiť kvôli únijnému aktu o digitálnych trhoch (DMA), ktorý bude musieť šesť technologických spoločností vrátane Applu dodržiavať od 7. marca.