články
25.10.23

Ako by mohli najvyššie výnosy dlhopisov za 16 rokov „ochladiť“ ekonomiku USA

Výnos z 10-ročného štátneho dlhopisu USA sa, po rýchlom raste v posledných týždňoch, v pondelok prvýkrát za 16 rokov dotkol 5 %. To je medzi mnohými nákladmi na pôžičky, vrátane iných dlhodobých vládnych dlhov, hypoték, kreditných kariet, nákupov áut a podnikateľských pôžičiek, ktoré by mohli spomaliť prekvapivo odolnú ekonomiku.

Rastúce sadzby a konflikt na Blízkom východe

Rastúce sadzby sa pridávajú k ďalším potenciálnym prekážkam pre ekonomiku. Medzi ne patria možnosti konfliktu na Blízkom východe zvýšenie cien energií, dlhotrvajúce štrajky pracovných síl, ktoré viedli k rozsiahlejšej strate pracovných miest a čiastočné odstavenie vlády budúci mesiac.

Medzitým vyššie výnosy zvyšujú náklady na pôžičky pre vládu USA, a to uprostred narastajúcich deficitov federálneho rozpočtu a dlhu.

Ekonomika zostala v uplynulom roku silná aj napriek tomu, že Federálny rezervný systém prudko zvýšil krátkodobé sadzby, aby zmiernil hospodársku aktivitu v boji proti inflácii. Ak budú vyššie dlhodobé sadzby pretrvávať, mohli by v dôsledku skôr zvýšiť riziká širšieho a hlbšieho poklesu než očakávaného mäkkého pristátia, v ktorom sa inflácia ochladzuje bez recesie.

Miera nezamestnanosti na historických minimách

Vyššie sadzby by mohli obmedziť spotrebiteľské výdavky, ktoré tento rok poháňali ekonomiku spolu so silným trhom práce. Podľa ministerstva práce sa počas septembra nábor zamestnancov zvýšil a miera nezamestnanosti sa udržala na historicky nízkej úrovni.

To podľa odhadov Federálnej rezervnej banky v Atlante počas letných mesiacov vyhnalo ekonomický rast nad 5 % ročnú mieru . Ekonómovia, ktorých tento mesiac oslovil denník The Wall Street Journal, odhadujú, že rast sa v aktuálnom štvrťroku prudko spomalí na približne 0,9 %.

Spotrebitelia tiež čelia opätovnému splácaniu federálnych študentských pôžičiek a vyšším cenám ako pred pandémiou.

Gregory Daco, hlavný ekonóm EY-Parthenon povedal, že pravdepodobnosť recesie v USA v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov teraz vidí na úrovni približne 50 %, čo je nárast zo 40 % pred prudkým nárastom dlhodobých výnosov. Náhly nárast dlhodobých výnosov tiež vytvára možnosť turbulencií na finančných trhoch.

Hypotéky sa blížia k 8%

Vyššie úrokové sadzby by mohli ešte viac posilniť dolár a poškodiť amerických exportérov zdražením ich produktov na svetových trhoch.

V oblasti bývania zosilňujú vyššie úrokové sadzby hypoték tlak na pokles na trhu .

Úrokové sadzby hypoték blížiace sa k 8 % vytvárajú „nový psychologický prah“ pre potenciálnych kupcov domov.

Platby federálneho dlhu sa viac ako strojnásobia

Rozpočtový úrad Kongresu očakáva, že platby federálneho dlhu sa do roku 2053 viac ako strojnásobia v porovnaní s podielom na hrubom domácom produkte na 6,7 ​​%. Tieto prognózy sú založené na 10-ročnom výnose ministerstva financií v priemere 3,8 % v roku 2033 a 4,5 % v roku 2053.

„Ak budú rastúce úrokové sadzby dlhodobo udržiavané, môže to byť potenciálne katastrofálne pre federálny rozpočet,“ povedal Brian Riedl, vedúci pracovník Manhattanského inštitútu a bývalý republikánsky zamestnanec.

Vyššie výnosy dlhopisov zvyšujú náklady vlády na pôžičky postupne, pretože štátna pokladnica prevracia dlhy vydané predtým za nižšie úrokové sadzby. Vážená priemerná úroková sadzba, ktorú vláda zaplatila za celý svoj dlh, bola v auguste podľa údajov ministerstva financií 2,92 %. Viac ako polovica všetkých dlhov štátnej pokladnice však bude splatná za menej ako tri roky, čo znamená, že táto sadzba sa môže časom zvýšiť.

Alec Phillips, hlavný politický ekonóm Goldman Sachs, povedal, že náklady na vládne úrokové platby sú menej znepokojujúce, keď sú upravené o infláciu. Skutočné čisté úrokové náklady sú podľa neho dostupnejšie vzhľadom na veľkosť ekonomiky.

Začarovaný kruh dlhov

Vláda si medzitým bude musieť pravdepodobne naďalej požičiavať viac. Po úprave o plán zrušenia študentských pôžičiek sa deficit počas nedávno skončeného fiškálneho roka dramaticky zvýšil. Ministerstvo financií prekvapilo investorov, keď v júli uviedlo, že bude postupne zvyšovať objem svojich aukcií zmeniek a dlhopisov.

Požičiavanie si naviac môže spôsobiť zvýšenie sadzieb, čo môže vytvoriť začarovaný kruh dlhov.

Otestujte si vedomosti o investovaní a obchodovaní

Zadajte svoj e-mail a získajte eBook zdarma.