Pokus Bidenovej administratívy o „chirurgické“ prerušenie ekonomických vzťahov s Čínou sa ukazuje ako ťažko realizovateľný.
Yellenová navštívila Vietnam
Ministerka financií Janet Yellenová navštívila v uplynulom týždni Vietnam, aby prediskutovala svoj tlak na „friendshoring“, termín, ktorý používa na to, aby vyzvala spoločnosti, aby presunuli dodávateľské reťazce z Číny do priateľskejších krajín. Obchod medzi USA a Vietnamom za posledných päť rokov explodoval a v roku 2022 dosiahol približne 140 miliárd USD zo 60 miliárd USD v roku 2018.
Yellen počas prehliadky továrne v Hanoji, ktorá sa spolieha na niektoré čínske komponenty, uviedla, že vidia veľký potenciál na prehĺbenie týchto vzťahov. Na stretnutiach s vietnamským premiérom Pham Minh Chinhom a ďalšími predstaviteľmi komunistickej strany počas svojej návštevy opakovane ocenila rastúce väzby.
Čína ako hrozba
Mnohí z týchto alternatívnych obchodných partnerov, ako je Vietnam alebo Južná Kórea, sú sami hlboko previazaní s Čínou. Čínska dominancia v technológiách čistej energie spôsobuje, že Bidenova administratíva váhala prinútiť spoločnosti, aby sa úplne vyhýbali čínskym výrobkom. A presná identifikácia priemyselných odvetví, v ktorých USA a ich spojenci vidia Čínu ako hrozbu, je náročná.
Začiatkom tohto mesiaca Yellenová svojim čínskym náprotivkom v Pekingu povedala, že cieľom USA je znížiť expozíciu voči Číne v kľúčových sektoroch bez ohrozenia obchodných a investičných tokov, z ktorých majú prospech obe krajiny.
USA ešte musia definovať, ktoré firmy vyvolávajú obavy
Prichádzajúce pravidlo posunie požiadavky o krok ďalej tým, že zakáže kvalifikačné batérie, ktoré obsahujú akékoľvek materiály od „cudzieho subjektu záujmu“.
Či už Bidenova administratíva zoširoka definuje „cudzí subjekt záujmu“ tak, aby zahŕňal mnoho čínskych dodávateľov, alebo sa užšie zameral len na určité firmy, bude to mať obrovské dôsledky na dostupnosť úveru. Čínske spoločnosti dominujú vo výrobe komponentov batérií a zásobovaní minerálmi v nich. Úplné odstránenie čínskych produktov z dodávateľského reťazca by sa pre automobilky mohlo v blízkej budúcnosti ukázať ako nemožné. Niektoré americké spoločnosti dokonca plánujú spojiť sa s čínskymi firmami na výrobu batérií.
V rozhovore Yellenová povedala, že definovanie „zahraničného subjektu vzbudzujúceho obavy“ bolo „dosť komplikované“, pričom dodala, že pravidlá ministerstva financií zostanú v medziach zákona o znižovaní inflácie.
Nové pravidlá na obmedzenie investícií do Číny
Bidenova administratíva tiež pripravuje nové pravidlá na obmedzenie niektorých amerických investícií do Číny , no okrem iného stále rieši, ako sa pravidlá budú vzťahovať na zahraničné dcérske spoločnosti amerických firiem. Obmedzenia sa budú vzťahovať na investície amerického súkromného kapitálu a rizikového kapitálu do polovodičov, kvantovej výpočtovej techniky a umelej inteligencie.
Cieľom príkazu je zabrániť americkým investorom pomáhať čínskym spoločnostiam pri vývoji technológie, ktorá by mohla byť použitá proti USA alebo ich spojencom vo vojenskej konfrontácii.
USA povzbudzujú svojich spojencov
USA povzbudzujú svojich spojencov v Európe, aby podnikli podobné kroky na ochranu dodávateľských reťazcov a obmedzili prístup Pekingu k západnej expertíze. Aj pre nich je ťažké nájsť správnu rovnováhu.