Nedostatok pracovníkov a vysoké ceny energií v krajine predstavujú výzvy pre plánovanú továreň na výrobu polovodičov.
Intel potrebuje 3000 pracovníkov
Intel tvrdí, že potrebuje 3 000 ľudí, ktorí by zamestnali továreň na výrobu polovodičov, ktorú plánuje postaviť vo východnom Nemecku do konca roka 2030.
Nemecká vláda oznámila plánovaný vývoj spoločnosti Intel ako zmenu hry podporovanú federálnymi dotáciami v celkovej výške 10 miliárd eur, čo zodpovedá 10,59 miliardám dolárov, ktoré by pomohli ekonomike nakloniť sa k novému odvetviu. Tieto výdavky sú súčasťou úsilia Európskej únie, ktoré bolo odhalené toto leto, zdvojnásobiť podiel kontinentu na globálnej výrobe čipov, aby mohol konkurovať etablovaným výrobcom v Ázii.
V praxi však tento a podobné projekty čelia prekážkam, akými sú nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a občasná byrokracia. Vysoké ceny energií sú jedným z dôvodov, prečo nemecká ekonomika od konca minulého roka stagnuje a očakáva sa, že tento rok sa zníži.
Rozšírenie výroby polovodičov je nevyhnutné
Problémy vyvolávajú otázky o schopnosti Európy vyrovnať sa s výrobnými stimulmi Bidenovej administratívy ponúkanými prostredníctvom zákona o znižovaní inflácie a zákona o čipoch v hodnote 53 miliárd dolárov. Pre Nemecko, ktoré získava väčšiu časť svojho hrubého domáceho produktu z výroby ako iné krajiny na kontinente, je rozšírenie výroby polovodičov nevyhnutné na technologické dobiehanie a zvyšovanie ekonomickej odolnosti.
Intel má v úmysle poslať miestnych stážistov na posledný rok ich trojročného učňovského programu do továrne, ktorú prevádzkuje v Írsku za účelom zamestnať svoju továreň v Magdeburgu. Miestni predstavitelia spolu s Intelom uviedli, že v Magdeburgu, meste s 240 000 obyvateľmi, ktoré po zjednotení Nemecka v 90. rokoch stratilo veľkú časť svojej priemyselnej základne, neexistuje žiadna vhodná lokálna alternatíva.
Celoštátna diskusia o dotáciách
Potreba lacnejšej elektriny zo strany spoločnosti podnietila celoštátnu diskusiu o dotáciách na priemyselnú energiu, ktorá rozdelila vládnu koalíciu nemeckého kancelára Olafa Scholza. Požadovaná modernizácia škôl, bývania a dopravnej infraštruktúry na ubytovanie nových pracovníkov a ich rodín by mohla stáť ďalšiu miliardu eur a navždy zmeniť charakter tohto bývalého výrobného mesta.
Veľkí nemeckí výrobcovia automobilov museli pred niekoľkými rokmi prestať vyrábať kvôli náhlemu nedostatku polovodičov, čím sa zdôraznila závislosť odvetvia na amerických a ázijských dodávateľoch. Odvtedy sa politici a predstavitelia priemyslu zaviazali, že urobia výrobcov odolnejších, a to znížením ich závislosti od zahraničných dodávateľov.
Stimuly boli kontroverzné. Asociácie zastupujúce nemecké stredne veľké podniky sa sťažovali na to, že toľko peňazí ide spoločnosti Intel. Ekonóm Reint Gropp povedal, že dotovanie tovární by len posunulo problémy ďalej v dodávateľskom reťazci. Verejné výdavky podľa neho neriešia štrukturálne ekonomické nedostatky regiónu.
Obyvatelia nie sú z nového závodu nadšení
Obyvatelia nie sú z nového závodu nadšení. Angela Stephan, anestéziologička na dôchodku, sa obáva, že továreň by vytlačila okolité farmy, zvýšila by premávku a narušila by zásobovanie vodou.
Potenciálne nepriateľstvo v regióne voči cudzincom by mohlo predstavovať pre Intel problém. 30% až 40% novej pracovnej sily spoločnosti bude pochádzať z krajín mimo Nemecka.
Náklady na elektrinu znepokojujú vedúcich pracovníkov spoločnosti Intel, kde podobné zariadenia spotrebujú každý štvrťrok približne 300 miliónov kilowatthodín elektriny. Priemerné náklady na elektrinu pre veľkých používateľov v Nemecku boli v druhej polovici roku 2022 19 centov za kilowatthodinu, čo je podľa údajov EÚ o viac ako 40 % viac ako vo Francúzsku a Poľsku.