články
19.02.24

Americká ekonomika sa spomalila 

Maloobchodné tržby aj priemyselná výroba v januári klesli, no objavili sa aj povzbudzujúce signály.  

Pokles premyslenej produkcie aj maloobchodných tržieb 

Americká ekonomika si v januári po svižnom raste na konci minulého roka oddýchla, no zostáva v „podstate zdravá“.  

Maloobchodné tržby klesli v januári v porovnaní s decembrom o 0,8 %, uviedlo vo štvrtok (15.02.2024) ministerstvo obchodu, čo je oveľa horšie, ako sa očakávalo pri poklese o 0,3 %. Aj vo štvrtok údaje Federálneho rezervného systému ukázali, že priemyselná produkcia v januári klesla o 0,1 % v porovnaní s očakávaniami nárastu o 0,2 %.  

Technické problémy s tým, ako boli údaje o maloobchodných tržbách sezónne upravené, mohli mať vplyv na čítanie a chladné počasie v januári malo pravdepodobne vplyv na maloobchodné tržby aj priemyselnú výrobu.  

Povzbudzujúce signály 

Vo štvrtkovom súbore údajov sa však objavili aj povzbudzujúce znaky, ktoré si nevšimli. V rámci správy o maloobchodných tržbách sa výdavky na stravovacie služby a bary zvýšili o 0,7 % v porovnaní s decembrom ao 6,3 % vyššie ako v januári minulého roka – čo by človek neočakával, keby sa ekonomika náhle ocitla v problémoch.  

Prieskumy Fedu týkajúce sa výrobnej aktivity v štáte New York a v oblasti Philadelphie vo februári boli oba silnejšie, ako sa očakávalo, týždenné žiadosti o nezamestnanosť boli nižšie, ako sa očakávalo, a v správe o priemyselnej výrobe sa objavili náznaky, že sľubný posun USA smerom k technologicky vyspelej výrobe stále trvá. Napríklad produkcia polovodičov vzrástla o 23 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, podľa Capital Economics. 

Nie je až také prekvapujúce, že spotrebitelia a výrobcovia si v januári dali „trochu pauzu“. Ekonómovia dlho očakávali, že zvýšenie sadzieb Fedu v minulom roku začne po oneskorení ťahať aktivitu. A hoci sa diskutovalo o tom, koľko zostáva z úsporného vankúša, ktorý spotrebitelia vytvorili počas pandémie, nikto neočakával, že tieto úspory budú trvať večne. 

Odolnosť ekonomiky voči vysokým sadzbám 

Skutočným prekvapením je, aká odolná bola ekonomika voči sprísňovaniu Fedu. Prednedávnom sa konsenzus očakával na bezprostrednú recesiu. Ekonómovia z Morgan Stanley, berúc do úvahy januárové údaje o maloobchodných tržbách a revízie decembrového zvýšenia tržieb smerom nadol, vo štvrtok uviedli, že očakávajú rast hrubého domáceho produktu v prvom štvrťroku 2 % anualizovaným tempom. Očakávajú, že rast vo štvrtom štvrťroku bude revidovaný smerom nadol na 2,1 % z 3,3 %.  

Správa o maloobchodných tržbách z tohto mesiaca podporuje názor, že ekonomika je silná, ale ochladzuje sa, a v súčasných podmienkach nie je dôvod, aby sa Fed ponáhľal s ďalším pohybom sadzieb. 

Inflácia poľavila  

Inflácia sa v januári taktiež opäť zmiernila, ale prekonala očakávania Wall Street, čím zakryla cestu Federálneho rezervného systému k znižovaniu sadzieb a dala centrálnej banke priestor na „oddych“, aby počkala do polovice roka. 

Spotrebiteľské ceny v januári vzrástli o 3,1 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom v porovnaní s decembrovým nárastom o 3,4 %. Ide o najnižšiu hodnotu od júna.  

Napriek tomu bol index spotrebiteľských cien vyšší ako predpokladaných 2,9 %, čo je sklamaním pre investorov, ktorí dúfajú, že Fed zníži sadzby skôr ako neskôr. Zníženie sadzieb má tendenciu pomáhať cenám akcií tým, že podporuje hospodársku aktivitu a znižuje konkurenciu dlhopisov. 

Vydanie spôsobilo nepríjemný otras trhom. Akcie prudko klesli a výnosy dlhopisov vzrástli. Priemyselný index Dow Jones klesol o viac ako 500 bodov alebo približne 1,4 %, čo je jeho najhorší jednodňový pokles od marca. Pre všetky tri hlavné americké akciové indexy to bol ich najhorší výkon v deň zverejnenia CPI od septembra 2022 , podľa Dow Jones Market Data. 

Otestujte si vedomosti o investovaní a obchodovaní

Zadajte svoj e-mail a získajte eBook zdarma.