Nezaradené
02.08.23

Prečo Fed nie je pripravený vyhlásiť víťazstvo nad infláciou?

Niektorí politici a ekonómovia Fedu sa obávajú, že zmiernenie inflácie bude dočasné. Po odznení šokov súvisiacich s pandémiou, ktoré zdvihli nájomné, ceny dopravy a áut, vidia spomalenie inflácie už dávno za sebou. A obávajú sa, že základné cenové tlaky by mohli pretrvávať, čo by si vyžadovalo, aby Fed zdvihol sadzby vyššie a podržal ich tam dlhšie.

Iní ekonómovia tvrdia, že myslenie ignoruje známky súčasného ekonomického spomalenia , ktoré bude postupne tlmiť cenové tlaky. Tvrdia tiež, že inflácia sa spomalí dostatočne na to, aby v nasledujúcich mesiacoch posunula „reálne“ alebo o infláciu upravené úrokové sadzby vyššie. To by poskytlo dodatočné menové obmedzenie, aj keď je tohtoročné zvýšenie sadzieb posledným zo súčasného cyklu sprísňovania.

Zvyšovanie úrokových sadzieb spomaľuje ekonomiku

Zvyšovanie úrokových sadzieb spomaľuje ekonomiku prostredníctvom finančných trhov tým, že znižuje ceny aktív a zvyšuje náklady na pôžičky. Inflácia sa minulý mesiac ochladila na najpomalšie tempo za dva roky. Index spotrebiteľských cien sa v júni v porovnaní s predchádzajúcim rokom vyšplhal o 3 %, čo je výrazne pod nedávnym vrcholom 9,1 % v júni 2022. Index jadrovej inflácie, ktorý nezahŕňa volatilné ceny potravín a energií, v júni zaznamenal aj najmenší mesačný nárast viac ako dva roky.

Dobiehanie rastu miezd upravených o infláciu

Jedna strana ekonómov hovorí, že v ekonomike je príliš malý nedostatok a príliš veľký dopyt na to, aby si mohol byť dostatočne istý, že inflácia sa v najbližších rokoch vráti k 2% inflačnému cieľu Fedu. Nezdieľajú nedávny optimizmus investorov, že inflácia sa môže udržateľne zmierniť bez širšieho ekonomického spomalenia, aj keď pripúšťajú, že prichádzajúce údaje by mohli posilniť nádeje, že Fed môže dosiahnuť takzvané mäkké pristátie, kde bude obmedzovať cenové tlaky bez toho, aby sa ekonomika dostala do recesie.

Mnohí z týchto ekonómov sa obávajú, že rast miezd je príliš silný. Bez recesie vidia napätý trh práce, ktorý v budúcom roku tlačí nahor jadrovú infláciu. Keďže prehriaty trh práce sa pravdepodobne prejaví najskôr v mzdách, mnohí vidia zvýšenie miezd ako dobrý ukazovateľ základného inflačného tlaku.

Mzdy a platy rastú ďalej

Mzdy a platy vzrástli v období od januára do marca oproti predchádzajúcemu roku o 5 %, podľa indexu nákladov zamestnanosti ministerstva práce. Fed tento index pozorne sleduje, pretože je najkomplexnejším meradlom rastu miezd.

Veľkou otázkou je, či pracovníci na napätom trhu práce budú akceptovať minimálne prírastky miezd očistené o infláciu po dvoch rokoch, keď ich platy nedržali krok s infláciou.

Niektoré známky uvoľnenia trhov práce

Druhý tábor ekonómov verí, že existuje dostatok dôkazov, že trh práce sa ochladzuje, čím sa znižuje tlak na infláciu.

Čas, ktorý nezamestnaným pracovníkom trvá nájsť si novú prácu, rastie. Nárast odpracovaných hodín zamestnancami súkromného sektora sa spomalil spolu s počtom neobsadených pracovných miest. „Toto poukazuje na trh práce, ktorý sa skutočne vážne spomaľuje

Mesačné nábory v súkromnom sektore sa v prvom polroku tohto roka zmiernili na priemerne 215 000 pracovných miest, z 317 000 v druhom polroku 2022 a 436 000 v prvom polroku 2022. Ak bude trh práce naďalej pridávať 200 000 pozícií mesačne, bude to znamenať signál aby Fed ponechal sadzby vyššie dlhšiu dobu.

Otestujte si vedomosti o investovaní a obchodovaní

Zadajte svoj e-mail a získajte eBook zdarma.